2014. december 30., kedd

Az alapok

Az otthon rendbetétele két részből áll: a lomtalanításból és az elpakolásból. Amíg nem fejeztük be a lomtalanítást, ne foglalkozzunk a tárolással, felesleges! S mivel nem akarunk egész életünkben csak azzal foglalkozni, hogy már megint mitől kéne megszabadulni, ezért célszerű egy szuszra végezni a dologgal. Állítólag így olyan gyökeres lesz a változás, hogy nem esünk vissza a felhalmozás csapdájába, és az ember kétszer is meggondolja majd, hogy mit vigyen be a lakásba.
A könyvben azt tanácsolja a szerző, hogy kategóriánként haladjunk, ne szobánként. Mert hiába teszem rendbe pl. a szekrényt, még máshol is fogok találni ruhákat, amiket el kell pakolni és akkor kezdhetem elölről - stb., stb. A következő sorrendet javasolja: ruhák, könyvek, papírok és iratok, egyéb holmik, végül az érzelmi értékkel bíró tárgyak. Az adott kategória tárgyait mind-mind össze kell gyűjteni és egy kupacba rakni. Amit nem vettünk elő, arra már nem is emlékszünk, nem fontos, mehet a kukába! :) Állítólag már az is elrettentő, ha az ember egy kupacban látja a holmikat, mert megdöbben a mennyiségen. Érdemes reggel nekikezdeni, amikor még friss az ember, mert gyorsabban fog haladni. De szerintem ez alkat kérdése, a lényeg az elszántság.

2014. december 24., szerda

KonMari-módszer

Egy nagyon izgalmas könyv került a kezembe, ami a rendrakásban szeretne segíteni. A japán írónő, Marie Kondo (becenevén KonMari) egész életében rendszerezéssel, szelektálással foglalkozott, és eközben tapasztalta ki a legjobb módszert arra, hogy hogyan szabaduljunk meg a felesleges holimktól és hogyan varázsoljunk a lakásunkból szellős, barátságos otthont. A módszer alapja az, hogy az ember csak olyan tárgyakkal vegye körül magát, ami örömet szerez neki. A többi mehet a kukába. Ilyen egyszerű! Valószínűleg ezt sokan hitetlenkedve fogadják, de nekem azért vonzó ez a felfogás, mert nagyon sokszor éreztem úgy, hogy legszívesebben mindent kidobnék a házból, hogy ne fojtson meg a zsúfoltság.
Most itt a lehetőség! Ebben a blogban a KonMari-módszer tapasztalatait szeretném leírni. Ahogy olvastam a könyvet, tudtam, hogy nem tudom pontról pontra követni, mert például három gyerek mellett nem szánhatom az egész napomat lomtalanításra. Ezért a saját élethelyzetemre fogom alakítani, s hogy ne térjek el a módszertől mégsem, dokumentálom az eseményeket.